Stare, ale młode maszty i kadłuby
Postęp technologiczny sprawia, że znikają rzemiosła, bez których jeszcze nie tak dawno życie byłoby niemożliwe: zecer, powroźnik, płatnerz, introligator, rymarz, kołodziej, zdun, ludwisarz, młynarz, maszynista parowozowy... lista jest długa.
Tym cenniejsza jest wiadomość, jaką podał PortalMorski.pl: Fundacja Dziedzictwa Morskiego tworzy Szkołę Rzemiosł Tradycyjnych: „Pasjonaci zainteresowani ciesielką okrętową, szkutnictwem, takielarstwem czy technikami nitowania nie muszą już poszukiwać wiedzy na własną rękę. Tworzymy dla was miejsce, gdzie każdy może wziąć udział w zajęciach na interesujący go temat i w dowolnym zakresie poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności praktyczne. Nauka przez pracę przy prawdziwej historycznej jednostce to unikalna szansa na zobaczenie kompleksowego procesu odbudowy reliktu techniki użytkowej".
Nieszczęście jednych stwarza szansę innym. „Reliktem techniki", o którym mowa, jest przedwojenny brytyjski drewniany kuter rybacki, długości 17 metrów, przerobiony na jacht. Gdy właściciel Brytyjczyk zacumował nim w 2016 r. w gdańskiej marinie na Motławie, łódź...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta